top of page

ANOREKSIJA

Zgodba: 

Zgodba o mojih prehranskih motnjah je danes pravzaprav že kar stara, pa vendar. 

Pravijo, da ni nikdar prepozno govoriti ali pisati o nečem, kar lahko nekomu 

drugemu koristi ali mu celo pomaga… 

(http://user.spletnik.si/P005230312/resnicne-zgodba-1.html)

Anoreksija (nervosa) je motnja hranjenja, ki se kaže kot obsedenost s svojo telesno težo in zaužito hrano. Ljudje z anoreksijo skušajo ohraniti telesno težo, ki je daleč pod normalno za njihovo starost in višino. Da bi preprečili pridobivanje telesne teže ali še naprej izgubljali težo, stradajo ali pa se pretirano ukvarjajo s telesno vadbo. 

 

Simptomi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Statistika: 

Z anoreksijo se sreča približno 1% celotne populacije. Veliko bolj ogroža ženske kot moške (9:1). Pojavi se med 14 in 18 letom, redko po 40. letu. Pogosto je začetek povezan z nekim stresnim dogodkom. Med tistimi, ki so hospitalno zdravljeni, je smrtnost zaradi stradanja, elektrolitskega neravnovesja, samomora  10 % . 

Zdravljenje oziroma pomoč: 

Zdravljenje je predvsem psihoterapevtsko, potrebna je dolgotrajna, navadno večletna psihoterapija. Simptome lahko pomagajo omiliti zdravila (antidepresivi). V akutni fazi je pogosto potrebna tudi hospitalizacija. Poznamo tri stopnje motenj: šibko, srednjo ter močno.  

Posledice: 

Zaradi bolezensko neprimernega hranjenja se sčasoma razvijejo telesne posledice anoreksije: izguba menstruacije, otekanje okončin, povečana poraščenost, motnje srčnega ritma, znižana telesna temperatura, hormonsko neravnovesje … Posledica nezdravljene anoreksije je lahko tudi smrt.

Viri:

https://www.psihoterapija-ordinacija.si/ 

http://www.svetovalnicamuza.si/Motnje_hranjenja.html 

https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/publikacije-datoteke/dusevno_zdravje_otrok_in_mladostnikov_v_sloveniji_19_10_18.pdf 

AnoreksijaOK1.jpg
bottom of page