top of page

BULIMIJA

Bulimija je motnja hranjenja, za katero so značilna obdobja izrazitega prenajedanja, ki mu največkrat sledi zavestno sproženo bruhanje. Najpogostejši simptom bulimije je kompulzivno prenajedanje, nad katerim oseba nima nikakršnega nadzora; poje domala vse, kar najde užitnega, vendar le redko zato, ker bi bila v resnici lačna. Zaradi nenavadno velike količine hrane, ki jo zaužije v kratkem času, bolnika popade paničen strah pred debelostjo.  

Zgodba:

»Pozdravljeni! Stara sem 20 let. Imam bulimijo. Začelo se je s tem, da sem imela neredne obroke. Skoraj nič nisem jedla, nato pa sem se prenajedla (predvsem sladkarij) in potem 3 dni zopet nisem skoraj nič jedla, saj me je preveč skrbelo, da bi se zredila. Potem sem začela ekstremno veliko telovaditi, teči, plavati, hoditi v fitnes in sem si prehranjevanje uredila. Kljub normalni telesni teži, sem bila še vedno obsedena s svojim videzom in sem želela shujšati, zato sem začela bruhati. Najprej mi je uspelo in sem shujšala (bruhala sem tudi do 3x, 4x na dan, saj me je bilo strah jesti). Potem sem izgubila menstruacijo in sem želela prenehati s prenajedanjem in bruhanjem. Vse skupaj traja malce več kot leto dni. Bruhanje sem do danes nekako omejila na 3x na teden. Posledica tega je, da sem se zredila. Mislim, da problem ni v mojem videzu, saj sem imela že tako rekoč ˝sanjsko postavo˝, izklesano zaradi telovadenja, pa še vseeno nisem mogla prenehati z bruhanjem. Počutim se, kot da nimam nobene kontrole nad hranjenjem. Pojem ogromne količine hrane, ki jo včasih tudi izbruham. Ne vem več, kaj naj naredim. Sama se težav ne morem rešiti. Poiskala bi rada pomoč, vendar se bojim, da bi kdorkoli izvedel za te moje težave.« 

(https://www.viva.si/Strokovnjaki-odgovarjajo/9468/Imam-bulimijo)

Posledice bulimije: 

  1. Mišica zapiralka, ki loči želodec od požiralnika postopno popušča in ne opravlja več svoje funkcije, kar ima lahko za posledico vračanje želodčne vsebine nazaj v požiralnik tudi, kadar bolnik ne bruha. Razjede sluznice požiralnika. 

  2. Razvoj kariesa na zobeh zaradi škodljivega vpliva želodčne kisline na zobno sklenino. 

  3. Dolgotrajno bruhanje ima lahko za posledico kar nekaj strukturnih in fizioloških sprememb prebavnega trakta.  

  4. Anemija 

  5. Nizek krvni tlak 

  6. Suha koža 

  7. Razjede 

  8. Manjšanje ravni elektrolitov 

  9. Dehidracija 

  10. Neredna menstruacija 

  11. Odpoved ledvic 

Zdravljenje oziroma pomoč: 

Pri bulimiji se program zdravljenja takoj usmeri v zmanjševanje in prekinjanje začaranega kroga prenajedanja in bruhanja in čimprejšnje normaliziranje prehranjevalnih navad. Ob tem poskušajo zdravniki psihiatri, psihologi, psihoterapevti in drugi, ki sodelujejo pri zdravljenju, seveda priti tudi do vzrokov bulimičnega vedenja pri posamezniku. Večina programov zdravljenja je kombinacija različnih terapevtskih pristopov: individualne in skupinske psihoterapije, vedenjske psihoterapije in zdravljenja z zdravili. 

Statistika: 

Veliko mladostnikov in mladih odraslih občasno poskuša, po tem ko so slišali o ljudeh, zbolelih za bulimijo nervozo, eksperimentirati s prenažirnjem in sprožanjem bruhanja. Neka študija med srednješolci je poročala, da se 50% dijakov občasno prenažira, 6% jih je že poskušalo z bruhanjem, 8% pa je vsaj enkrat zaužilo odvajala. Študija mladih zaposlenih žensk je poročala o prenajedanju, prisotnem pri 41%. Vendar le nekateri od teh oseb zadostujejo kriterijem za diagnozo bulimije nervoze. Polno razvito motnjo ima verjetno 1 – 6% mladostnikov in mladih odraslih žensk. 

  • v ZDA se skoraj 10 mio žensk in 1 mio moških v življenju spopada z motnjo anoreksije ali bulimije, miljoni več pa s kompulzivnim prenajedanjem 

  • Samo 6 % bulimikov dobi psihološko strokovno pomoč 

  • Med zdravljenimi v bolnišnicah po Sloveniji je bilo v zadnjem desetletnem obdobju le 8% fantov.  

 

Viri

https://sl.wikipedia.org/wiki/Bulimija 

http://psihiater-leser.com/dusevne_motnje/bulimija/ 

https://www.psihoterapija-ordinacija.si/dusevne-motnje/motnje-hranjenja/bulimija 

BulimijaOK1_edited.jpg
BulimijaOK1_edited.jpg
bottom of page