RECEPTI SLOVENSKIH TRADICIONALNIH JEDI
SLOVENSKA POTICA
Sestavine testo:
-
1000 g bele pšenične moke
-
30 g kvasa
-
100 g surovega masla
-
120 g sladkorja
-
10 g soli
-
3–5 rumenjakov (60–100 g)
-
1 čajna žlička vaniljevega sladkorja (10–20 g)
-
1 žlička ruma (5–10 ml)
-
do 500 ml mleka
Sestavine orehovega nadeva:
-
1000 g orehovih jedrc zmeljemo.
-
375 g sladkorja
-
0–125 g surovega masla
-
3–4 beljaki (90–120 g)
-
10 – 20 g vaniljevega sladkorja
-
1-2 noževi konici cimeta
-
470–600 ml mleka
Priprava testa:
Kvašeno testo lahko zamesimo s kvasnim nastavkom ali brez njega. Testo mešamo in mesimo tako dolgo, da je povezano, nelepljivo in gladko.
A (brez vzhajanja)
Po mešanju pustimo testo počivati vsaj 15 minut. Nato ga pri strojnem valjanju razvaljamo na debelino vsaj 0,4 cm, namažemo, zavijemo in potico vzhajamo ter spečemo.
B (z vzhajanjem)
Po gnetenju testo 15 minut počiva, nato ga pregnetemo, razdelimo v hlebce glede na velikost potic in jih vgnetemo, pokrijemo in pustimo, da vzhaja. Vzhajano testo razvaljamo na debelino mezinca (od 0,5–1,5 cm) in ga oblikujemo v pravokotnik. Tako imamo pripravljeno testeno površino, ki jo namažemo z ustreznim nadevom.
Priprava orehovega nadeva in potice:
-
Zmleta orehova jedrca prelijemo z vročim mlekom ter ohladimo.
-
Zmesi primešamo vaniljin sladkor, sladkor, cimet, omehčano maslo, in nazadnje še stepen sneg iz beljakov. Sneg je lahko narejen tudi iz beljakov in sladkorja. Nadev mora biti mazav, da se testo pri mazanju ne raztrga.
-
Testo razvaljamo na debelino mezinca vsaj 0,4cm do 1,5.
-
Na 1 kg kvašenega testa nadevamo najmanj 1 kg orehovega nadeva. Potica mora imeti 3-4 zavoje do srednje velikega modela (do vključno 29 cm premera), pri večjih modelih ima lahko 1–2 zavoja več.
-
Z nadevom namažemo testo. Po namazanem nadevu lahko potresemo majhen del suhih mletih orehovih jederc.
-
Testo z nadevom tesno zvijemo v zvitek in ga položimo v okrogel potičnik, ki ga lahko namastimo z maslom in pomokamo. Konca zvitka se morata dobro stikati.
-
Potico v pekaču pustimo vzhajati.
-
Pred pečenjem potico premažemo po želji z mešanico masla, mleka in rumenjakov ali s posamezno komponento. Potico na več mestih po površini prebodemo in priporočamo pečenje na 160–180°C vsaj 40 minut. Neglede na priporočeno temperasturo se lahko temperatura in čas pečenja prilagodita glede na vrsto peči in velikost potice.
-
Potico stresemo iz potičnika tako, da je zgornji del spodaj, in jo ohladimo.
-
Po želji jo potresemo s sladkorjem v prahu in ponudimo narezano na klinaste rezine.
PREKMURSKA GIBANICA
Sestavine:
Krhko testo
Vlečeno testo
Makov nadev:
30 dag drobno mletega maka
10 dag kristalnega sladkorja
1 vanilijev sladkor
Skutni nadev:
1,2 kg polnomastne skute
10 dag kristalnega sladkorja
2 vanilijeva sladkorja
2 jajci
ščepec soli
Orehov nadev:
30 dag zmletih orehov
10 dag kristalnega sladkorja
1 vanilijev sladkor
Jabolčni nadev
1,5 kg jabolk - bolj kisle sorte,
ščepec soli
12 dag kristalnega sladkorja
2 vanilijeva sladkorja
ščepec cimeta
Smetanov poliv:
8 dl smetane
3 jajca
Maščobni poliv:
25 dag margarine ali masla ali svinjske masti ali rastlinskega olja
Priprava:
Najprej začnemo s plastjo krhkega testa, nanjo položimo plast vlečenega testa na katero razporedimo polovico makovega nadeva. Plast prelijemo z maščobnim in smetanovim polivom. Nato sledijo druga plast vlečenega testa s skutnim nadevom, tretja plast vlečenega testa z orehovim nadevom in četrta plast vlečenega testa z jabolčnim nadevom. Vsako plast nadeva polijemo z maščobnim in smetanovim polivom. Cel postopek se nato še enkrat ponovi v istem vrstnem redu tako da plasti maka sledi skuta, tej orehi in jabolka.
Ko imamo osem plasti nadevov z ustreznimi vmesnimi plastmi vlečenega testa, se čez zadnji nadev potegne osmo plast vlečenega testa, ki se jo poškropi ali s smetanovim ali z maščobnim polivom in čez njo potegne še zadnjo, deveto plast vlečenega testa. Prekmursko gibanico pečemo eno uro na 180 °C. Višina posameznega kosa pečene prekmurske gibanice mora biti od 5 do 7 cm, njena teža pa ne več kot 25 dag.
(https://www.slovenia.info/sl/destinacije/regije/termalna-panonska-slovenija/pomurje/prekmurska-gibanica)
BELOKRANJSKA POGAČA
Belokranjska pogača je vrsta nizkega kruha, narejenega po svojstveni recepturi. Je okrogla, premera približno 30 cm, na sredini visoka 3 do 4 cm, ob robovih 1 do 2 cm. Iz pšenične bele moke, mlačne vode in kvasnega nastavka narejena osnova je premazana s stepenim jajcem, posuta s kumino in debelo zrnato soljo, na vrhu pa jo krasi značilna šablona zarez, razporejenih v kvadratke. Ti kvadratki imajo poševno črto s približno medsebojno razdaljo 4 cm. Pogača je premazana s stepenim jajcem in posuta s kumino in debelo zrnato soljo. Pečene se ne reže, ampak lomi po zarezanih poševnih črtah, najbolj slastna pa je še topla.
KRANJSKA KLOBASA
Kranjska klobasa je eden izmed najprepoznavnejših slovenskih proizvodov doma in v tujini. Je pasterizirana poltrajna mesnina, izdelana iz grobo mletega prašičjega mesa in prašičje slanine (vrat, hrbet, stegno). Nadev za kranjsko klobaso je začinjen samo s česnom in poprom, napolnjen v tanka prašičja čreva ter zašpiljen z leseno špilo. Klobasa je vroče prekajena in pasterizirana. Uživa se topla po kratkem pogrevanju v vroči vodi, pri čemer pridobi zelo specifično jedilno in visoko gastronomsko kakovost.
Osnovni recept je povsem enostaven: kranjsko klobaso damo v mrzlo vodo in jo kuhamo do vretja. Ko voda zavre, klobaso odstavimo in jo pustimo v vodi še 10 minut. Potem jo lahko postrežemo. Tradicionalno so se kranjski klobasi pridružili dušeno kislo zelje ali repa in žemlja, poleg pa mnogi izberejo tudi hren ali gorčico. Nekateri so kranjsko klobaso dodajali tudi v različne mineštre. Danes jo lahko najdemo v najrazličnejših specialitetah, kot tudi različnih kombinacijah; tako na picah, zvitkih, celo poticah, štrukljih in podobnem.
Certificirani proizvajalci zaščitene kranjske klobase so: Celjske mesnine (Z’dežele), Košaki TMI, Loške mesnine (Arvaj), Mesnine dežele Kranjske (MDK), Meso Kamnik (Mesar Anton), Panvita Mir (AVE), KRAS, Kodila, Čadež, Mesarija Mlinarič, Mesarstvo Podobnik, Mesarstvo Oblak, Mesarstvo Blatnik, Kmetija Hribar, Mesni center Luka in Ledas.
ORIGINALNA BLEJSKA KREMNA REZINA
Sestavine
-
3 rumenjaki
-
8 žlic sladkorja
-
4 žlice moke
-
2,5 dl mleka
-
7,5 dl mleka
-
4 beljaki
-
sladka smetana
-
sladkor v prahu
-
1 zavitek listnatega testa
Postopek
Rumenjake, sladkor, moko in 2,5 dl mleka zmešamo. Posebej zavremo 7,5 dl mleka in zlijemo v ostale sestavine. Mešamo, dokler se ne zgosti. Pustimo, da se ohladi, dodamo sneg od 4 beljakov in počasi zmešamo.Testo razvaljamo približno v velikosti pekača, ga prebodemo na nekaj mestih z vilicami, pečemo do zlato rumene barve. Vrstni red: testo, krema, smetana, testo, na koncu tako sestavljene plasti posujemo s sladkorjem v prahu.