top of page

DRINKOREKSIJA

Splošno:

Kot pogovorni  izraz, drinkoreksija navaja nekoga, ki omeji kalorije hrane, da bi naredil prostor za kalorije alkoholnih pijač. Kljub znanim tveganjem tega vedenja so študije pokazale, da 30% žensk med 18 in 23 leti diete, da lahko pijejo. Drinkoreksična vedenja najpogosteje izhajajo iz strahu pred povečanjem telesne teže zaradi alkohola in so bolj razširjena pri ženskah v času študija, čeprav jih doživljajo tudi moški. V skrajnih primerih so vedenja lahko povezana z bulimijo ali anoreksijo. Toda posamezniki brez motenj hranjenja se lahko prav tako spopadajo z drinkoreksijo.

Simptomi so:

  • štetje dnevnega vnosa kalorij,

  • izpust obroka,

  • prevelika fizična dejavnost in 

  • uživanje velike količine alkohola.

 

Posledice:

Kombinacija samo stradanja in zlorabe alkohola lahko privede do številnih fizičnih in psihičnih posledic. Na primer, pitje v stanju podhranjenosti lahko posameznike privede do višje stopnje odpovedi, zastrupitve z alkoholom, poškodb zaradi alkohola, nasilja ali bolezni. Pitje na prazen želodec omogoča, da etanol hitro doseže krvni sistem in zviša vsebnost alkohola v krvi s pogosto nevarno hitrostjo. Zaradi tega je bolnik bolj dovzeten za poškodbe možganov, povezane z alkoholom. Poleg tega lahko zloraba alkohola škodljivo vpliva na hidracijo in zadrževanje mineralov in hranilnih snovi v telesu, kar še poslabša posledice podhranjenosti in ogrozi posameznikove kognitivne sposobnosti.

 

Študije:

Te kažejo, da se študentje ukvarjajo s to kombinacijo podhranjenosti in pitja alkohola, da se izognejo povečanju telesne teže zaradi alkohola. Študija univerze v Missouriju je pokazala, da je 30% študentk priznalo, da so v zadnjem letu omejile hrano, da bi zaužile večje količine alkohola. Ista študija je pokazala, da se moški pogosteje ukvarjajo s podobnim vedenjem, da bi prihranili denar za nakup alkohola.

 

Zdravljenje:

Drinkoreksija ni zdravstveno diagnosticirana motnja, zato ni specifičnega zdravljenja. Ker je drinkoreksija kombinacija dveh različnih motenj, pijančevanja in prehranjevanja, kot sta anoreksija in bulimija, je zdravljenje potrebno obravnavati za vsako posamezno motnjo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viri in literatura:

https://healthyhorns.utexas.edu/drunkorexia.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Drunkorexia

https://www.vice.com/en_us/article/gy53e9/this-is-what-its-like-to-be-a-drunkorexic

beer-main-0.jpg
bottom of page